Efgar

-Rakı mı içsek?

-Olur,yarın akşam gidelim mi?

-Anlaştık!

Hava henüz kararmamışken biraz da soğuk esmesine rağmen dışarıdaki boş masalardan birine kurulur 3 arkadaş.Uzun zamandır yanlarında olmayanı baş köşeye,karşılarına oturturlar farkında olmadan.

“İnsan neden sahip olduklarını somutlaştırmak ister?” der demez susturulur dostlardan bir tanesi.”Alıştım, neyse.”diye geçirir içinden bozuklukla.

Garson küçük tabaklara konmuş az miktarda mezeleri masaya getirmeye başlar.Kimse ,bilindik bir alışkanlıkla masada olan mezelerden sevdiklerini yanına çekmez;aksine karşısındaki dostu hangisini seviyorsa onun önüne koyar, tanıdık bir duyguyla.Sonra kadehler gelir masaya,yarıya kadar bembeyaz anason kokusu ve buz parçaları dağılır etrafa.

Biraz su ekler bardaklara,rakıya daha alışık olan, el yordamıyla.

Rakının rengi döndükçe 3 kadının bakışları da değişir,hisleride.Dolan son bardaktır sanki,suyla tanışan ilk rakı gibidir.

Diretmez kimse,aç karnına ilk şerefeye.Bu kadeh öncelikle birbirini seven 3 kadına ardından onların sevdikleri insanlara sonra onları üzen herkese gider.Tek tek,konuşa konuşa kalkar kadehler,bazen küçük bir konuşmayla.

Mezeler çoğalır,sıcak ekmekler çıtır çıtır yenir.”Ah,bir de bal olsaydı yanımızda.”diye gülüşürler tereyağı sıcak ekmeğin üzerinde eridikçe.O da olur bir dahakine…

Şarkılar mı artar yoksa onların neşeleri mi bilinmez ama başlarlar şarkılara eşlik etmeye.Bir tanesi gelir oturur yüreklerine.

Bir kedi dolaşır masalarının etrafında.Aldırmaz,birlikte yerler gece boyunca.Meyhane sahipleri yan masada ara ara eşlik eder, mezelerini yoklarlar.Kadeh sesleri,kahkaha sesleri an gelir gözyaşına karışır.Çok kısa bir an bu akşamın tekrarı ya olmazsa diye bulanırlar rakıya attıkları bir parça buzla.Sonra geçer,bir kahkahalı kadeh daha artar,akşam çoğalır,sohbet uzar…

Gece geriye birinde gözyaşı,birinde hasret diğerindeyse  merak bırakır.

Bir fasıl anısı kalır ortak bir de yaşanmış yılların hatırası.

Kıbrıs/Efgar

2011

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s