Giyinmek bazen

Yatağın kenarına oturmuş, ayakta gömleğinin düğmelerini ilikleyen adamı izliyordu. Her zamanki gibi bir sabahtı. Yatağın ucuna ilişmiş içine işleyen sıkıntıyı atmaya çalışıyor, gözlerini ayakta duran adama dikmiş belliki onunla alakalı, ona dair iyi bir şeyler olmasını bekliyordu.

Yere baktı. Ayağının ucunu yerdeki toz kaplı eskimiş halının üzerine sürtmeye başladı. Adam kadının sağ tarafına doğru yaklaştı, yatağın üzerinde duran ceketini aldı.

Adamın ferah kokusu burnunun ucundan geçip içine doğru dola taşa ilerledi. Artık tüm anıları daha belirgindi.

Biraz sonra ayağa kalktı, yatağı düzeltmeye başladı. Kırışmış çarşafı düzeltmeden yatağın üzerine bir örtü attı.

Üzerini giydi, koridora çıktı. Evdeki en sevdiği yerlerden biriydi burası. Aydınlık ve uzun olan koridorda yürümeyi her zaman sevmişti.

Banyodaki aynayı her zamanki gibi iki kişi paylaştı. Biri dudaklarını boyadı, diğeri sakallarını taradı.

Çaktırmadan göz ucuyla adamın kulaklarına baktı, nasıl kıvrıldıklarına. Gür sakalları olan bir adam. Kocaman elleri hep üşüyen ve genellikle lacivertin koyularında gezinen adamın saçları ve sakalları arasında sıkışmış kulaklarına baktı uzunca. Kolları arasında nasıl sıkıştığını anımsadı. Ilık bir yol buldu kanı kendine; ılık, sıcak bir yol.

Biraz  oradan aktı içine, biraz duraladı. Adamın gözlerine doğru kaydı aklı. Gözlüklerinin ardında beliren bir çift koyu renk uzak bakışa takıldı.

Belki farkettiğinden belki sadece özlediğinden, adam eğilip öptü kadının açıkta kalmış sol omzunu. O anda kadın, saçlarını mütemadiyen biriktirdiği sol omzunu bazen sırf öpülsün diye açıkta bıraktığını kimseye söylemediğini anımsadı.

Damarlarında oluşan sıcak yol daha çok kan almaya başladı. Ilık ılık yaşattı kadını, sevgi gibi duran basit alışkanlıklarla, nefes almayı anımsatan anılarla.

“Hayat” dedi kadın içinden, sessiz ve düşünceli bir şaşkınlıkla. Hayat….

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s