Kıyı

İnsan nasıl olur, nasıl yaşar.

Zamanın kıyısından bağırıyordu sabaha. Sabah olmasını istemiyor, doğacak güneşten nasıl kaçacağını parmaklarıyla tek tek hesaplıyordu. Sesi kısılmaya başlamıştı; boğazı acıyordu. İlerideki güneşle aralarında duran, yüzen, kaynayan kırmızı mavi denizin suyuna baktı. Yansımasına. Saçlarını çekiştirdi hesap yaptığı parmaklarıyla. Sağ tarafa doğru yatırmaya çalıştı. Tırnaklarının arasında birikmiş pisliklerden bazıları, sol tarafa meyilli saçlarına karıştı.

Bağırmayı bıraktı, sonra sağ ayağının altına yapışmış olan sakızı kazımaya çalıştı tırnaklarıyla; yapamadı. Elleri üşümüş, her zamankinden daha çok soğumuştu sanki. Paltosunun cebine koyduğu deri eldivenlerini çıkarıp taktı.

Etraf sessizdi. Muhtemelen herkes yataklarında uyuyor ve sabahın pencerenin arkasından, perdelerin arasından doğup gelmesini bekliyordu.

Biraz daha bağırmak istedi, yapamadı… Boğazı sızlıyordu.

Martıların bazıları Anadolu yakasının siluetine katılıp, Üsküdar’a karışıyor, karman çorman olan gökyüzünün orta yerine bir kanat çırpıp tam ortada duruyordu.

O sırada gözlerinin karşısından gelen bir karanlık, göz bebeklerinin içine doğmaya başladı. Karşı kıyıdan, martıların arasından, kayalıkların üzerinden, güneşin altından gelerek burnunun ucuna kadar sokuldu, ayaklarının üzerinde durdu, ensesine dolandı, kazağından içeriye girmeye çalıştı; yapamadı.

Ellerine bir ayna alıp, parmaklarının arasında dolandırdı, o ana kadar saydı. Aynayı alıp yerde duran çakıl taşlarının birinin altına koydu, taşı alıp denize fırtlattı. Taş denizin üzerinde üç kere sekti, köprünün ayağına çarpıp, ikiye ayrıldı.

Ceketinin yakasını yüzüne siper ederek arkasını döndü, uzaklaştı. Gece olunca hava hep kararırd. Henüz deniz maviyken, gökyüzü daha grileşmemişken kafasını havaya kaldırdı, son bir kez baktı. Sonra koşmaya başladı. Ayağının altındaki sakız artık yere yapışmıyordu.

Deniz suları taşıp çakıl taşlarını çatlattı. Kıyıya bir palto vurdu, kirli bir martı taşların üzerinde tek ayak durup, kanadını yerde vurdu.

 

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s