Taş

üzerime bin tane şey yığılmış, üzerimde kocaman bir taş; kıpırdayamıyorum.

oturup izlemişim gönlümün sana düşen yerlerini, oturmuş bakamamışım pencereden yansıyan gözüme, göz yaşıma, öptüğün yere. bakamamışım, baktığım her an sen sen diye yanmışım, gün gelmiş yok olmuş, tükenmişim.

yüreğim en ince yerinden sızlamış, tutamamışım.

parçalanmak bize mahsus.. elimi alıp yaslamışım çeneme, şiir söyleyen yok..

darda kalır ya insan, gözünü açamaz güneşe, ay doğar hep gönlüne. ne yöne dönse bin tane keder yüklenir bedenine. direnmek hiç bitmez, ömür hiç tükenmez, gün hiç durmaz.

aynı yerde, aynı anda kalır işte. aradan 40 sene bile geçse…

parçalanmak en çok bize mahsus, tutamamışım ben de. duramamışım senin gittiğin yerde. kucağımda kocaman bir taş, ayaklarım yer yüzünün en dibinde, gidememişim, kalmışım senin gittiğin yerde.

salkım olmuş keder, üzüm taneleri gibi patlamış bedenimde.

sabah olmuyor artık. uzundur uyku nedir bilmeden yürüyorum aynı yolları. aklıma aynı soru düşüyor nedensiz. sevgi neydi diyorum kendime, türkan şoray’ın sesi avuçlarımda. sevgi emekti. peki ya emek neydi? emek nasıl kanıtlardı? illa zaman mı gerekti? üstünü örtmek, uyurken kirpiklerini sevmek yetmez miydi? emek neydi? sevmenin kendisi emek değil miydi?

değilmiş, yetmemiş meğer.

havalar güzel burada, güneş hep var, insanın gözü turuncu bir ışıktan başka şey görmüyor; gel gör ki ben hep üşüyorum. içimde durmayan rüzgar inadına kırıyor tüm dallarımı. kendime, mevsime, insana, sevmeye, emeğe dair ne varsa, bunca yıllık yaşamımda öğrendiğim ne varsa kuş olup uçuyor sanki. her yel estiğinde önce dallarım kırılıyor, sonra kuşlar göçüp gidiyor. belki daha sıcak memleketlere, belki emeğin ne demek olduğunu bilenlerin gönlüne…

rüzgar estikçe kırılıyor dallarım, üzümler yere düşüyor, eziyorsun fark etmeden.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s