Yer ve gök üzerinde bir leke

Seçim yapmak… Hayatının ortasında bir yerde durup bir sonraki gün, belki ömrün kalanı için seçim yapmak. Karar vermek… İnsan karar vermek için yaratılmış. Piaget öyle diyor. İnsan yeni bir durumla karşılaşınca dengesi bozulur ve duruma adapte olmaya çalışırmış. İnsan, uyum sağladığı sürece yaşarmış.

***

 

Yer ve gök bembeyaz. Üzerimizdeki her şey yerin ve göğün üzerindeki birer desen. Yürüyoruz. Kiminin gözleri diğerinin üzerinde, kimininki ayaklarının ucunu izliyor, kimiyse elindeki ize bakıyor. Etrafımızdaki çatlağı yalnızca ben görebiliyorum sanki. Ayaklarım bugün yere değiyor. 

Geçip gidiyor herkes. Alışmış, umursamamış, düşünmemiş olmaktan gocunmadan yürüyüp geçiyor kendine dair ne varsa yarattığı, saklandığı oyuğuna. Sanki yalnızca ben görüyorum içimizdeki yarığı. Midem bulanıyor. Bedenim öyle ağır ki. Her şey uyum sağlamaktan ibaret. İnsan, uyum sağlayabildiği sürece mutlu. Her akşam ağlıyorum. Bedenim denizin dibindeki kaya parçasından daha ağır, battıkça batıyor.

Üzerimizdeki pisliği yalnızca ben görüyorum sanki. Parçaladığınız her şeyi gördükçe, önemsediğiniz içi boş sözleri duydukça ve aranızda yürümek zorunda kaldıkça görüyorum. Yorgunum; anlatamıyorum.

Ağırlaşıyorum. Herkes yürüyor, yer ve gök bembeyaz, bense simsiyah bir lekeyim sanki. Siz beni ya da ben sizi kirletiyorum. Hangimiz hangisiyiz emin değilim. Sadece, böyle yaşamak ne zormuş, her gece anlıyorum.

Yalnızlık değil, kibir hiç değil. Elimizde yalnızca vicdan vardı, sevmek vardı, dokunmak vardı, emek vardı… Yer ve gök bembeyazdı. 

Yaşamak daha kolaydı. Şiirler güzeldi, romanlar yaşamak içindi, sevgiliyle sevişilir, dudaklarımız sadece öpüşmek için kullanılırdı. 

Vicdanımız vardı. 

Bedenim çok ağır. Kocaman bir kaya gibi.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s