Birçiti

Açlık grevinin üçüncü gününde hapishanedeki düşünce suçlusu, yirmi gün sonra içtiği şekerli suyu kusmaya başlar.

Fabrikanın kapısında grev sözcülüğü yapan, saçına çoktan aklar düşmüş ve nasır tutmuş elinde cıgarasını tutan işçi, patron herkesi işten çıkarmakla tehdit edince  ‘ne yapacağız ulan şimdi?’ diye dertlenir kafasını önüne eğerek.

Anasının ördüğü kazağı, sırtına geçirecek paltosu olmadığı için, mavi önlüğünün altına giyen 8 yaşındaki Bawer’in uykusu ilk dersin sonunda açılır; zil sesini duyunca da karın içinde taş sektirmek için koşarak sınıftan çıkar.

Zeliha, yatakları toplayıp döşekleri üst üste dizer. Sonra ahırın kapısını var gücüyle sürükleyip açar, elde kalan bir tek koyunu otlamaya çıkarır.

Akşam olmaya yakın, yarın Bawer giysin diye kirlenmiş çorapları yıkayıp sobanın üstüne dizer anası; kocası yarın fabrikadaki işçilere götürsün diye ekmek pişirir sacda. Ekmeklerden bir iki tanesi yanınca eliyle kazır yanıkları. Parmaklarının ucu kızarır, sızlar.

Zeliha babasının grev sözcüsü formasını çitileyip ipe asarken anasının belli etmeden ağladığını görür ama ses etmez. Abim aç kalalı 10 günü geçti diye geçer aklından.

Bawer eve gelir gelmez soğuktan uyuşmuş ellerini ve ayaklarını sobanın dibine kadar sokar. ‘Yakacan ha kendini!’ diye bağırır ablası.

Sonra murtafa geçer, tüpü açıp yemeği ocağa koyar ve sofrayı kurmaya başlar.

 

 

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s